آموزش بازار آتی

درباره بازار آتی

در اين بخش به منظور آشنايي هر چه بيشتر بازديد كنندگان گرامي با نحوه انجام معاملات آتي سكه طلا در بورس كالاي ايران در ابتدا تابلو معاملات و سپس مفاهيم معاملاتي به طور نسبتا كامل شرح داده شده است.

آشنایی با تابلو معاملات

برای آشنایی هر قسمت از تابلو، نشانه گر (موس) را بر روی آن قسمت قرار داده تا توضیحات نمایش داده شود.

کد قرارداد (نماد معاملات) ماه تحویل قرارداد سکه (برای مثال در آخر تیرماه) (4) بروزرسانیبروز رسانی تابلو معاملات توقفجلوگیری از بروزرسانی تابلوی بروز رسانی لینک پشتیباندر صورت ایجاد مشکل برای سرور (عدم تغییر زمان و ساعت سرور) می توان تابلوی معاملات را از این لینک و یا بازار آتی (پشتیبان) مشاهده نمود. 1391/01/29 - 11:12:28زمان و ساعت سرور بورس کالا
کد قرارداد (نماد معاملات) تقاضاپیشنهادهای خرید سکه طلا در ماه معاملاتی عرضهپیشنهادهای فروش سکه طلا در ماه معاملاتی قیمت های معامله شدهقیمت های معامله شده امروز، از شروع بازار تا آخرین ساعت بروز رسانی تابلو (تاکنون)
حجم و قیمت پیشنهادهای خرید
(برای مثال، در روز ۱۳۹۱/۱/۲۹ ساعت ۱۳:۰۱:۵۹، ۸ پیشنهاد با قیمت ۶۹۲۷۰۰۰ ریال، ۱ پیشنهاد با قیمت ۶۹۲۵۰۰۰ و ۲ پیشنهاد با قیمت ۶۹۲۳۰۰۰ ارائه شده است که تنها ۳ پیشنهاد با بالاترین قیمت در تابلو نمایش داده می شود. )
حجم و قیمت پیشنهادهای فروش
(برای مثال، در روز ۱۳۹۱/۱/۲۹ ساعت ۱۳:۰۱:۵۹، ۱ پیشنهاد با قیمت ۶۹۳۰۰۰۰ ریال، ۵ پیشنهاد با قیمت ۶۹۳۶۰۰۰ و ۱ پیشنهاد با قیمت ۶۹۳۷۰۰۰ ارائه شده است که تنها ۳ پیشنهاد با کمترین قیمت در تابلو نمایش داده می شود. )
قیمت اولین معامله انجام شده در روز معاملاتی (ردیف اول) و تغییرات آن نسبت به قیمت تسویه روز قبل (ردیف دوم)
(برای مثال، در روز ۱۳۹۱/۱/۲۹، اولین معامله با قیمت ۶۷۰۰۰۰۰ ریال انجام شده است که نسبت به قیمت تسویه روز قبل (مبلغ ۶۸۲۲۶۶۳)، ۱۲۲۶۶۳ ریال معادل ۱.۸۰ درصد تعییر داشته است.)
تغییرات مثبت (افزایشی) با رنگ سبز و تغییرات منفی (کاهشی) با رنگ قرمز نشان داده می شود.
قیمت بالاترین معامله انجام شده در روز معاملاتی (ردیف اول) و تغییرات آن نسبت به قیمت تسویه روز قبل (ردیف دوم)
(برای مثال، در روز ۱۳۹۱/۱/۲۹، بالاترین معامله با قیمت ۷۱۰۰۰۰۰ ریال انجام شده است که نسبت به قیمت تسویه روز قبل (مبلغ ۶۸۲۲۶۶۳)، ۲۷۷۳۳۷ ریال معادل ۴.۰۶ درصد تعییر داشته است.)
تغییرات مثبت (افزایشی) با رنگ سبز و تغییرات منفی (کاهشی) با رنگ قرمز نشان داده می شود.
قیمت پایین ترین معامله انجام شده در روز معاملاتی (ردیف اول) و تغییرات آن نسبت به قیمت تسویه روز قبل (ردیف دوم)
(برای مثال، در روز ۱۳۹۱/۱/۲۹، پایین ترین معامله با قیمت ۶۶۹۹۰۰۰ ریال انجام شده است که نسبت به قیمت تسویه روز قبل (مبلغ ۶۸۲۲۶۶۳)، ۱۲۳۶۶۳ ریال معادل ۱.۸۱ درصد تعییر داشته است.)
تغییرات مثبت (افزایشی) با رنگ سبز و تغییرات منفی (کاهشی) با رنگ قرمز نشان داده می شود.
قیمت آخرین معامله انجام شده در روز معاملاتی (ردیف اول) و تغییرات آن نسبت به قیمت تسویه روز قبل (ردیف دوم)
(برای مثال، در روز ۱۳۹۱/۱/۲۹، آخرین معامله با قیمت ۶۹۳۰۰۰۰ ریال انجام شده است که نسبت به قیمت تسویه روز قبل (مبلغ ۶۸۲۲۶۶۳)، ۱۰۷۳۳۷ ریال معادل ۱.۵۷ درصد تعییر داشته است.)
تغییرات مثبت (افزایشی) با رنگ سبز و تغییرات منفی (کاهشی) با رنگ قرمز نشان داده می شود.
نمایش مجموع کل پیشنهادهای خرید و فروش به طور مجزا (برای مثال، تا این لحظه ۱۴۷۲ پیشنهاد خرید و ۱۰۶۷ پیشنهاد فروش داده شده است.) ریال
1391/04/26آخرین روز معاملاتی در این نماد معاملاتی 1391/01/29-11:12:27زمانی که آخرین پیشنهاد (خرید یا فروش) در تابلو درج شده است. 10:00:18زمان انجام اولین معامله در روز معاملاتی 11:12:24زمان انجام آخرین معامله در روز معاملاتی
هر قرارداد به منزله خرید یا فروش ۱۰ سکه تمام بهار آزادی طرح جدید است. میانگین (ارزش معاملات تقسیم بر حجم معاملات) قیمت های معامله شده در روز گذشته تعداد قراردادهای انجام شده از شروع بازار در روز معاملاتی تا آخرین ساعت بروز رسانی (تاکنون). برای مثال در روز ۱۳۹۰/۱/۲۹، ۵۷۰۷ قرارداد یا ۵۷۰۷۰ سکه تمام بهار آزادی طرح جدید معامله شده است. مجموع ارزش ریالی سکه های معامله شده در روز معاملاتی تا آخرین ساعت بروزرسانی (تاکنون) تعداد قراردادهای خرید یا فروش که توسط خریدار یا فروشنده ای باز شده اند و همچنان باز نگه داشته شده اند.
(برای مثال از اولین روز شروع این نماد معاملاتی (تیر) تاکنون ۷۰۹۸ موقعیت باز خرید یا فروش ایجاد شده است که تاکنون بسته نشده اند که این تعداد نسبت به روز گذشته ۷۲ قرارداد افزایش یافته است.)
تغییرات مثبت (افزایشی) با رنگ سبز و تغییرات منفی (کاهشی) با رنگ قرمز نشان داده می شود.

آشنایی با مفاهیم معاملاتی

پیوندهای مفید